Ak žijete v rodinnom dome, možno s nimi už máte svoje skúsenosti. Potkany sa vedia premnožiť naozaj rýchlo a zbaviť sa ich nie je vôbec jednoduché! Objavujú sa najmä v blízkosti domov a dvorov, kde sa chovajú hospodárske zvieratá. Potkan tam totiž veľmi jednoducho nájde stravu. Keďže sú potkany naozaj inteligentné tvory, klasické pasce zvyčajne nezaberajú. Ako sa ich teda zbaviť?

Chovajte psa

Nie však akéhokoľvek. Ideálne je chovať takzvaného „potkaniara“. Zväčša sú to typické dedinské krížence, ktoré majú v chytaní potkanov doslova záľubu. Nevýhodou je však to, že potkany sa ukrývajú v systéme dier v zemi. A takýto psík potkana zo zeme vytiahne len výnimočne. Dokáže ho chytiť, keď potkan vylezie za potravou. No pod zemou je bezmocný. Majte však na pamäti to, že ak sa vám potkany premnožia do takej miery, že si vybudujú na vašom pozemku podzemné mestečko, máte už naozaj veľký problém. Vyhubiť a odplašiť ich musíte už vtedy, keď sa u vás začne sporadicky objavovať zopár kusov. Vtedy ešte šikovný psík pomôže.

Zvieratá, ktoré potkan nemá rád

Vedeli ste, že potkan doslova neznáša zvuky, ktoré vydávajú morské prasiatka a perličky? Ak začnete chovať tieto zvieratká, potkany sa s najväčšou pravdepodobnosťou odsťahujú. Za vyskúšanie to teda určite stojí. Navyše, ak chováte hospodárske zvieratá, určite sa nájde priestor aj pre tieto užitočné tvory, ktoré vás zbavia nebezpečných potkanov.

Ako používať jed na potkany

Ak sa rozhodnete, že potkany vyhubíte klasickým jedom, mali by ste ho aplikovať priamo do potkaních dier. Do diery ho nasypte a tú potom zakryte napríklad kameňom. Dávajte pozor, aby sa k jedu nedostali iné zvieratá alebo dokonca deti!

Sadra na potkany

Tento spôsob môžete považovať za trošku drastický, no je veľmi účinný. Do väčšej nádoby vsypte klasickú sadru. Pridajte niekoľko vreciek pudingu, vanilínového cukru, prípadne šrot. Vytvorte suchú zmes, ktorá svojou vôňou bude lákať potkany. Umiestnite ju na voľne dostupné miesto na dvore. Ale tak, aby sa k zmesi nedostali napríklad sliepky alebo iné zvieratá. Potkany si túto sadrovú zmes postupne poodnášajú do svojich nôr, kde ju zožerú. A ako ich vlastne vyhubí? Keď potkan sadrovú zmes zožerie a následne sa napije, sadra stvrdne a potkan uhynie. Navyše, keď potkany zmes odnášajú do nory, zanechávajú po sebe sadrové chodníčky. Veľmi jednoducho tak vypátrate, kde majú svoj príbytok.

Dôležité je tiež pasce, jedy a rôzne techniky, ktorými sa snažíte potkanov vyhubiť, obmieňať po určitom čase. Potkan je totiž veľmi inteligentné zviera a rýchlo vašu taktiku prekukne. Viete, že ak si potkany nie sú isté bezpečnosťou, na prieskum pošlú najslabšieho zo skupiny? Ak uhynie, ďalšie jedince si už dávajú veľký pozor! Určite uznáte, že na takéhoto súpera obyčajné pasce nepostačia…