Túži vaše dieťa po domácom zvieratku? Ak práve nemáte priestor na chov psa, mačky, či iných väčších zvierat, dobrou voľbou môže byť práve potkan. Nebojte sa, reč nie je o divoko žijúcich hlodavcoch, ktoré prenášajú rôzne choroby. Potkany, chované v domácnosti, sú absolútne bezpečné aj pre deti.

Zaujímavé a užitočné fakty o potkanoch

Predtým, ako si domáce zvieratko zaobstaráte, mali by ste sa o ňom čo najviac dozvedieť. Ak plánujete chovať potkana, k rozhodnutiu vám môžu napomôcť aj tieto fakty.

  • Povaha potkana. Možno budete prekvapení zistením, že potkan je veľmi spoločenské zvieratko. Vyžaduje si neustálu aktivitu a kontakt s človekom. Ak nebudete mať čas venovať sa mu, zaobstarajte si rovno dve zvieratká. Môžete chovať tak dve samičky ako aj dvoch samcov, či pár. Navzájom sa veľmi dobre znášajú.
  • Dĺžka života. Potkan sa v priemere dožíva 2 až 3 roky. V ojedinelých prípadoch aj 5, no je to skôr výnimkou.
  • Potkana by ste mali chovať v klietke, z ktorej sa nedokáže sám dostať von. Jeho prirodzenosťou je totiž snaha zhromažďovať si kadečo – zvyšky jedla, kúsky papiera alebo aj rôzne nečistoty. Samozrejme, hrozí tiež riziko, že by ste potkana po „úteku“ z klietky už nenašli a uhynul by kdesi za nábytkom. Na spodok klietky by ste mali dať pelety, hobliny alebo drvený papier.
  • Výbeh. Potkan potrebuje z času na čas aj výbeh. Nemusíte ho brať vonku. Postačí, ak ho necháte vybehať sa v byte. Majte ho však pod dohľadom! Potkan je totiž veľmi zvedavý a mohli by si to odniesť rôzne káble, či dokonca nábytok. Okrem toho, potkan si zvykne značkovať výbeh močom.
  • Nie je pravda, že by sa potkany živili len rôznymi zvyškami jedla. Chutia im napríklad aj rastliny. Svojho potkana môžete pokojne kŕmiť zeleninou, či drobným hmyzom. Najlepším riešením je však špeciálne krmivo, ktoré kúpite v zoo predajniach.
  • U potkanov sú pomerne časté choroby dýchacích ciest. Ak ale svojho miláčika nebudete brať vonku, pravdepodobnosť choroby je nízka. Čo sa týka ochorení, ktoré potkany prenášajú, riziko pri chove doma je minimálne. Prenášačmi chorôb sú najmä voľne žijúce potkany. Ak sa vám však čokoľvek na vašom zvierati nebude pozdávať, okamžite navštívte veterinára.

Mnohí ľudia, ktorí potkana chovajú, ho prirovnávajú k psíkovi. Potkan je totiž veľmi inteligentný a dokáže sa naučiť rôzne kúsky. Dokonca má rád aj kontakt s človekom a maznanie. Ak odhodíte predsudky, z potkana môže byť naozaj veľmi milý domáci spoločník.